تبلیغات
مهندسی فناوری اطلاعات (IT) - چگونه یك طراح حرفه‌ای شویم آشنایی با محیط فتوشاپ
به وبلاگ من خوش آمدید
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

چگونه یك طراح حرفه‌ای شویم
آشنایی با محیط فتوشاپ
شاید در نگاه اول محیط فتوشاپ اندكی پیچیده به نظر برسد، ولی با مدتی كار در این محیط خواهیم دید كه فوق‌العاده كاربرپسند و در دسترس است. مخصوصا در ویرایش‌های اخیر فتوشاپ، ابزارهای بسیار مفیدی جهت تنظیم و كنترل این محیط كاری در اختیار ما قرار گرفته است كه می‌توانیم از آنها در سرعت بخشیدن به كار خود استفاده كنیم. این هفته در نظر داریم با هم وارد دنیای شگفت‌انگیز فتوشاپ شده و با محیط كاری آن آشنا شویم.

بعد از اجرای برنامه فتوشاپ با توجه به مشخصات سخت‌افزاری سیستم ما، مدتی طول خواهد كشید تا وارد محیط كاری فتوشاپ شویم. در این مدت، لوگوی این محصول شركت ادوبی نمایش داده می‌شود و فهرستی از افرادی كه دست‌اندركار تولید این نرم‌افزار بوده‌اند و نیز مشخصات ویرایش(Version) فتوشاپ نصب شده، به نمایش گذاشته خواهد شد.

علاوه بر این كه محصول فتوشاپ شركت ادوبی در دو نگارش 32 و 64 بیتی ارائه شده، شركت ادوبی در نگارش‌های اخیر خود فتوشاپ را در دو حالت معمولی و Extended ارائه كرده است. در نگارش Extended ویژگی‌های حرفه‌ای فتوشاپ مانند كار با فایل‌های سه‌بعدی و برخی امكانات دیگر به صورت كامل در اختیار كاربر قرار می‌گیرد.

علاوه بر آن، شركت ادوبی برای محصول فتوشاپ و برخی محصولات دیگر مثل Illustrator و InDesign نگارش ویژه كشورهای خاورمیانه با قابلیت نمایش فونت‌های یونیكد و حروف عربی و فارسی را نیز ارائه كرده كه همه این اطلاعات در این پنجره قابل مشاهده است.

برای فتوشاپ 32 بیتی با قابلیت تایپ فارسی كه حاوی امكانات كامل فتوشاپ همچون امكانات سه‌بعدی و تنظیمات پیشرفته آن است، باید عبارت

Adobe Photoshop CS5 EXTENDED Middle Eastern Version 12.0 X32

در این پنجره ظاهر شود و در صورتی كه عبارت Middle Eastern در این قسمت نباشد، در صورت تایپ فارسی حروف به صورت جدا از هم و از چپ به راست نمایش داده خواهد شد.

پس از ورود به محیط فتوشاپ، اگر اولین ورود ما به این محیط باشد، با محیطی مشابه شكل مقابل، روبه‌رو خواهیم شد. این محیط شامل 6 بخش زیر است:

1 ـ نوار Application : این نوار كه از نگارش CS4 به فتوشاپ اضافه شده است، در برگیرنده ابزارهایی جهت مدیریت حالت مشاهده محیط فتوشاپ و اضافه و كم كردن ابزارهای كمك رسم مثل خط كش و خطوط راهنما، حالت‌های نمایش پنجره‌های پروژه‌های باز شده در محیط فتوشاپ، عوض كردن محیط كاری، ابزارها، پانل‌های موجود و... است. این نوار در صورتی كه رزولوشن مانیتور ما كم باشد، به صورت یك نوار جدا و در صورتی كه رزولوشن در عدد بزرگی تنظیم شود، در ادامه نوار منو دیده می‌شود.

2 ـ نوارMenu : این نوار كه در بیشتر نرم‌افزارهای تحت ویندوز نیز قرار دارد، برای دسترسی و فراخوانی ابزارها و فرامین فتوشاپ استفاده می‌شود كه به مرور با آنها آشنا خواهیم شد.

3 ـ نوارOptions : این نوار كه با انتخاب هر ابزار از جعبه ابزار سمت چپ شكل آن عوض می‌شود برای دسترسی به تنظیمات مورد نیاز هر ابزار استفاده خواهد شد.

4 ـ ابزارها (tools): به كمك این جعبه می‌توانیم به ابزارهای مورد نیاز جهت كار روی تصاویر و پروژه‌ها دسترسی پیدا كرده و با انتخاب آنها از این ابزارها استفاده كنیم.

5 ـ پانل‌ها (Panels): به كمك این مجموعه كه در برگیرنده 25 پنجره با نام پانل بوده و از قسمت Menu/Window قابل فراخوانی‌اند، می‌توانیم تنظیمات بیشتری روی پروژه انجام داده و این تنظیمات را مدیریت كنیم.

6 ـ فضای كاری: در واقع فضایی است كه پروژه‌ها در آن دیده می‌شود. در ویرایش‌های اخیر فتوشاپ، برای سهولت دسترسی به پروژه‌های مختلفی كه همزمان در محیط فتوشاپ باز شده‌اند، ویژگی تب فراهم شده تا با كلیك روی عنوان هر پروژه و فعال شدن تب، پروژه قابل مشاهده باشد.نوشته شده توسط هادی درزی پور در سه شنبه 17 خرداد 1390 و ساعت 12:21 ب.ظ [+] | نظرات ()
چه مطالبی بهتر است بیشتر در وبلاگ قرار داده شود؟ •